Skip to main content
Become a member
  • Register
  • Login

Register Login
North East Yorkshire

Shortlist revealed for IoD Director of the Year Awards

05 Oct 2020


The Institute of Directors (IoD) has revealed the names of the business leaders shortlisted for its 2020 Director of the Year Awards.

The finalists are drawn from across Yorkshire and the North East and represent the full spectrum and diversity of business and industry, from young entrepreneurs to experienced public and private sector leaders.

The winners’ names will be revealed at a virtual awards event on 4 November.

The judging panel was chaired by Simon Walton, managing partner at Berwick Partners/Odgers Berndtson, Leeds.

Natalie Sykes, Regional Director of IoD Yorkshire and North East, said: “Congratulations are due to everyone who has made this shortlist, which is a fantastic achievement itself.

“Thanks to Simon and his judging panel for their hard work in scrutinising the entries and reaching our final shortlist. The quality of nominations was very high, which led to some difficult deliberations.”

Delroy Beverley, Regional Chairman of IoD Yorkshire and North East, said: “I’m delighted that we are able to stage this year’s prestigious awards and I am looking forward very much to presenting the highly coveted Chairman’s Award which recognises and rewards business leaders who have achieved great success in their chosen field and have also made an everlasting footprint for others to follow.”

Simon Walton added: “The judging panel had a tough task on their hands given the high quality of the entries this year. We look forward to revealing our overall winners during our virtual awards ceremony.”

Awards partners are CNG, Leeds Beckett University, Schroders Personal Wealth and Forward Ladies.


The shortlist is:


Social Value and Sustainability Impact

William Beer, Tunley Engineering

Clair Challenor-Chadwick, Cause UK

Sean Royce, KCOM


Family Business      

Richard Hoggart, Burlington Care

Thomas Harrison, Kingkraft Ltd

Jonathan Lupton, Econ Engineering Ltd

Atul Malhotra, Malhotra Group PLC

Brian Stahelin and Abigail Stahelin-Hall, Stafflex Limited

James Killerby, Hibiscus PLC

James Mann, Steve Mann Caravans Limited

           

Equality, Diversity and Inclusion

Chloë Clover, Wander Films

David Nikolich, ABSTRACT

Nitin Shukla, Haven Tyneside

           

Innovation

Gillian Robson & Katy Foxcroft, Tan Cream

Paul Smith, Touchstone Education

Davie Parks, The Skill Mill

Martin Port, BigChange Limited

Zandra Moore, Panintelligence

Matthew Atkinson, Radical Panda Ltd

Karl Beckett, Karl Beckett

Rik Currie, Anthropods & Co Ltd

Adam Hildreth, Crisp

Steve Scrimshaw, Siemens Energy


International

Ryan Maughan, Avid Technology Ltd

Adam Hildreth, Crisp

Mark Gilroy, TMS Development International Ltd

           

Non-Executive

Diane Cheesebrough, V4 UK Holdings

Nicola Chance-Thompson DL, The Piece Hall Trust


Public            

Wallace Sampson, Harrogate Borough Council

Ben Houchen, Tees Valley Mayor

John Wilson, Northumbria University Newcastle

Andrew Hodgson, North East Local Enterprise Partnership

           

SME

Simon Dixon, Hatmill

Graham Ratcliffe, Northern Regeneration (Scarborough Construction Skills Village)

Simon Senior, Autex Acoustics Ltd

Abi Hookway, Touchstone Education

Jonathan Lupton, Econ Engineering Ltd

Poonam Kaur, Fds Director Services

Andrew Pooley, ERS Transition Limited (trading as ERS Medical)

William Beer, Tunley Engineering

Claire Conlaund, The Skills Network

Gary Moore, UNTHA UK

Anna Sutton, The Data Shed

Martin Stead, Sewell Facilities Management

Kenneth Wood, AA Projects Limited

Dawn Carney, Fresh Pastures & School Milk UK

Zandra Moore, Panintelligence

           

Start-up

Matthew Atkinson, Radical Panda Ltd

William Beer, Tunley Engineering

Bethany Ainsley, OptiMe

Claire Thomas, Wharfedale Grange Ltd

           

Third Sector

Charlie Stobbart and Tom Smith, MAP Charity

Richinda Taylor, EVA Women's Aid Ltd

James Cross, Urban Green Newcastle

           

Young

Matt Smallwood, SCR Ticketing Company Limited (T/A TravelMaster)

William Beer, Tunley Engineering

Laura Hepburn, Greenology

Laura Shackleton, Dogobees eco hairdressers ltd

Grant Nicholson, Planet-U Energy

Angela Brown, Meteoric

Anita Zhang, ACOLINK         


Chairman’s Award   

Nicola Chance-Thompson DL, The Piece Hall Trust

Malcolm Healey, Wren Kitchens

Heidi Mottram, OBE, Northumbrian Water

Owen Williams, Calderdale and Huddersfield NHS Foundation Trust

Andrew & Debbie Keeble, Heck Food Ltd

David Kilburn, MKM Building Supplies

Contact IoD Yorkshire

For more information, please contact

0113 243 0152

Yorkshire & North East

IoD Yorkshire & North East
Old Broadcasting House
Woodhouse Lane
Leeds
LS2 9EN